Gale Ranch Middle School Home
Staff Directory

Core

Anderson, Kathleen 8th Grade Core Teacher
Batza, Marcy 8th Grade Core & Yearbook Teacher
Brunetti, Connie 6th Grade Core Teacher
Davoudzadeh, Azine 8th Grade Core & Video ProductionTeacher
Dougherty, Nancy 6th Grade Core & Drama Teacher
Faidley, Sara 6th Grade Core Teacher
Frazier, Benjamin 6th Grade Core Teacher
Geche, Lauren 6th Grade Core & EL Teacher
Giotta, Kelly 6th Grade Core & EL Teacher
Inkabi, Kathryn 8th Grade Core Teacher
Johnson, Jessica 6th Grade Core Teacher
Khatri, Samir 8th Grade Core & Advanced Tech Teacher
Knapp, Esther 7th Grade Core Teacher
Kontilis, Jon 7th Grade Core Teacher
Kurtz, Georgeann EL Core Teacher
Mendonca Seufert, Elizabeth 7th Grade Core Teacher
Tedder, Amanda 7th Grade Core Teacher
Van Wyck, Kimberly 6th Grade Core Teacher

Science

Deverel, Clarissa Science & Food Science Teacher
Heckenlively, Kent Science Teacher
Johnson, Wendy Science Teacher
Lundberg, Matthew Science Teacher
Pisa, Danielle Science Teacher
Richman, Tyler Science Teacher
Strube, Kathryn Science & Forensic Science Teacher

Math

Baker, Rebecca Math Teacher
Bergen, Bethami Math Teacher & Math Counts Advisor
Lineberry, Kristin Math Teacher
Montano, Maricar Math & Dance Teacher
Nenni, Ryan Math Teacher
Neuman, Tu Math Teacher
Wind, Jennifer Math Teacher

Physical Education

Baeder, Lauren PE Teacher
Bellomo, Anthony PE Teacher
Johnson, Grant Physical Education Teacher & Athletic Director
Kristal, Bryce PE, Leadership, & Speech and Debate Teacher
Thau, Katie (925) 479-1537 PE Teacher

Electives

Bame, Amy Living Skills Teacher
Batza, Marcy 8th Grade Core & Yearbook Teacher
Davoudzadeh, Azine 8th Grade Core & Video ProductionTeacher
Deverel, Clarissa Science & Food Science Teacher
Dougherty, Nancy 6th Grade Core & Drama Teacher
Erickson, Spencer Spanish Teacher
Faidley, Chris Technology Teacher
Kang, Ms. Jenna Art Teacher
Khatri, Samir 8th Grade Core & Advanced Tech Teacher
Kristal, Bryce PE, Leadership, & Speech and Debate Teacher
Montano, Maricar Math & Dance Teacher
Reid, Jennifer French Teacher
Sears, Brian Music Teacher
Strube, Kathryn Science & Forensic Science Teacher
Trenerry, Gail Music Teacher
Trujillo, Iris Spanish & AVID Teacher
Zhang, Xumin Chinese Teacher

Administration

Goldman, Sue
Principal
Munsell, Robin
Assistant Principal
White, Justin
Assistant Principal

Counselors

Calloway, Andrea
Counselor
Ehle, Jodina
Counselor

Specialists/Support Services

Dave, Jyoti
Resource Teacher
Ebers, Kathleen
Resource Teacher
Kim, Kevin
CSA, Computer Support
Loecher, Mary Joanne
Teacher-Librarian
Pedley, Elayne
Library Media Tech
Sheets, Nancy
School Nurse
Singh, Maneeta
Food Services Lead
Vanni, Robina
SDC Teacher

Custodial Staff

Baron, Ceasar
Custodian
Cooke, Pam
Head Custodian
Leong, Thomas
Custodian
Saunders, Dennis
Custodian

Office Staff

Ball, Beverly
Counselor Tech/Registrar
Bindi, Heidi
Office Assistant
Butruce, Renee
Office Manager
Tagupa, Mary
Attendance
Walker, Trina
Office Assistant