Skip to main content

Staff Directory

Core
Kathleen Anderson 8th Grade Core Teacher
Marcy Batza 8th Grade Core & Yearbook Teacher
Connie Brunetti 8th Grade Core Teacher & SDAIE Core Teacher
Sara Faidley 6th Grade Core Teacher
Benjamin Frazier 6th Grade Core Teacher
Lauren Geche 6th Grade Core & EL Teacher
John Hanavan 8th grade Core & Art Teacher
Laura Harder 8th Grade Core Teacher
Seth Hunau 7th grade Core & Video Production Teacher
Esther Knapp 7th Grade Core Teacher
Jon Kontilis 7th Grade Core Teacher
Korby Saunders 6th grade Core Teacher
Beth Seufert 6th grade Core Teacher and GSA faculty advisor
Dylan Vaughan 7th grade Core & Reading Intervention Teacher
Math
Rebecca Baker Math Teacher
Bethami Bergen Math Teacher & Math Counts advisor
Siena Ellis Math Teacher
Robin Moresco Math Teacher
Tu Neuman Math Teacher
Jennifer Wind Math Teacher
Science
Derek Augarten Science Teacher
Kent Heckenlively Science & Forensic Science Teacher
Amelia Larson Science Teacher
Matthew Lundberg Science Teacher
Arash Pakdel Science Teacher
Soumya Reghunandanan Science Teacher
Physical Education
Anthony Bellomo PE Teacher
Donna Hendrix PE Teacher
Grant Johnson PE Teacher & Athletic Director
Bryce Kristal PE & Leadership Teacher
Matthew Schlientz PE & Digital Photography Teacher
Electives
Nancy Dougherty Drama & Reading Intervention Teacher
Spencer Erickson Spanish Teacher
Chris Faidley Technology Teacher
Jennifer Reid French Teacher
Brian Sears Music Teacher
Gail Trenerry Music Teacher
Iris Trujillo Spanish Teacher
Xumin Zhang Chinese Teacher
Special Eduation
Kathleen Ebers Resource Teacher
Ashley Jones School Psychologist
Gena Schisel Speech Therapist
Jenna Warner Paraeducator
Administration
Eduardo Guerena Assistant Principal (Last names A-L)
Leona Lam Assistant Principal (Last names M-Z)
Jenny Torres Principal
Counselors
Jodina Ehle Counselor (Last Names A-L)
Katie Watkin Counselor (Last names M-Z)
Jennifer Zotter Counselor
Specialists/Support Services
Tehseen Khan Social Worker
Mary Joanne Loecher Teacher-Librarian
Jeannie Louie Library Media Coordinator
Nancy Sheets School Nurse
Office Staff
Beverly Ball Counselor Tech/Registrar
Heidi Bindi Attendance
Renée Butruce Office Manager
Michelle Byrne Secretary
Maheshika Jayasuriya Office Assistant
Trina Walker Secretary
Custodial
Ceasar Baron Custodian
Eric Bitar Custodian
Enrico Cortes Custodian
Johnny Martinez Lead Custodian
Gryphon Mascot